GES için nelere dikkat etmeliyim? - Swot.com.tr

İçeriğe git

Ana menü:

 

GES için nasıl bir arazi bakmalıyım?
Herhangi bir enerji tüketiminin olmadığı ve güneşten üretilen elektriğin tamamının satılacağı lisanssız elektrik üretimi yönetmeliği kapsamındaki boş bir araziye kurulacak santraller için temel olarak aşağıdaki kıstaslar önemli olacaktır. Güneş enerjisi santrali (GES) kurulumuna uygun arazi görselleri önümüzdeki günlerde eklenecektir.- Tarım arazisi olmaması- DSİ sulama programı kapsamı dışında olması- En yakın EDAŞ/TEİAŞ bağlantı noktasına maksimum 1.000 metre uzakta olması- Bağlantı noktası ile santral arasında hat çekmeye uygun arazi olması (kamulaştırma mümkün değil)- Arazi eğiminin 3-5 derece civarında olması, tercihen güneye cepheli olması- Toprak zeminin çakmalı montaj sistemlerine uyumlu olması (Kayalık zeminler maliyet arttırı)- En az 18-20 dönüm alana sahip olmalı- Proje alanına yürüme mesafesinde bir köy olması avantaj getirir- Bölgedeki toz, kirlilik, yerel sis, pus vs. araştırılmalı- Bölgedeki yağmur-kar istatistikleri incelenmeli- Güvenlik faktörü gözönünde bulundurulmalı- Dağıtım şirketi ile önceden bağlantıya geçilerek ön görüş alınmalı- Çok tapulu arazilerden mümkün olduğunca uzak durulmalı- Dönüm başına 3-4 bin TL ödenecek maksimum miktar olmalı (satın almalarda)- Bölgede lisanslı-lisanssız başka RES-GES başvuruları olup olmadığı incelenmeli- Maden arazi statüsü irdelenmeli- Yüksek rakımlar tercih sebebidir- Bölgedeki elektrik kesintisi sıklığı, uzunluğu incelenmeli- Arazide gölge yaratacak doğal ve yapay unsurlara dikkat edilmeli


Alım garantisi 10 yıl sonra bitiyor. Ya sonra?
Lisanssız elektrik üretim yönetmeliğinde ve lisanslı elektrik üretim yönetmeliğinde güneş enerjisine verilen desteğin süresi 10 yıl olarak tespit edilmiştir. Bu süreden sonra ne olacağı sorusunun cevabı kamu kurumları tarafından net olarak verilmemiştir. Lisanslı güneş santrallerin serbest piyasa satış yapması normal bir süreç olarak düşünülmeli, ancak lisanssız elektrik üretimine tabi maksimum 1MW gücündeki güneş santralleri de aynı hakka sahip olmalıdır. Aksi taktirde %100 öz tüketimi yapmayan hiçbir güneş enerjisi sistemi ekonomik olarak rantabl olmayacaktır. Kamunun bu sene (2014) içinde mutlaka yasal olarak ikinci 10 sene ile ilgili bilgilendirme yapması elzemdir.


Güneş Enerjisini Kullanalım mı? Satalım mı?
Şu anda elektriğe ödediğiniz bedel kayıp, kaçak, TRT payı ve KDV hariç tüm diğer vergiler dahil olmak üzere 30 kuruş/kWh seviyesinde ise güneşten üretilen tüm elektriği işletmenizde tüketmeniz, bu fiyattan daha düşük ise güneşten ürettiğiniz elektriği 0.133 USD/kWh’tık bedelden satmanız en ekonomik çözüm olacaktır.


Ayıplı mal-servis üreten nereye şikayet edilir?
Sektörde herhangi bir etik kurumu yoktur, ancak GENSED-GÜNDER gibi sektör derneklerinden, veya EPDK-Enerji Bakanlığı/YEGM gibi kurumlardan destek almanız, şikayetlerinizi bu kurumlara iletmeniz faydalı olabilir. Güneş enerjisi ile ilgili yaşadığınız herhangi bir sorunu bize iletirseniz gerekli makamlar ile temasa geçerek sorunun çözümü için yardımcı olmaya çalışmaktayız.


Nasıl bir konstrüksiyon kullanmalıyım?
Sistemin monte edileceği yerin özelliklerine göre ayak sisteminin seçilmesi gerekmektedir. Fiyat/performans oranını da göz önünde bulundurarak genel olarak çatı uygulamalarında alüminyum, toprak zemin üstü uygulamalarda galvaniz çelik ayakların kullanılması beklenmelidir. Çatının statik durumu da kullanılacak malzemenin hafif olmasını zorunlu kılabilir.


1MW GES için 1 inverter mi? 100 inverter mi?
Aynı kurulu güce sahip bir sistemi çok farklı şekillerde konfigüre edebilirsiniz. Örneğin 500kW'lık bir sistemi 5adet 100kW santral inverter ile de kurabilirsiniz, 20kW'lık 25 adet string inverter'la da. Her projenin özelliği, ne kadar gölge aldığı, spot piyasadaki inverter fiyatları gibi çok farklı sebepler yüzünden proje şirketleri farklı yaklaşımlarda bulunabiliyorlar.

Neden çok farklı sistem fiyatları öneriliyor?
Türkiye'de güneş elektriği sektörü henüz emekleme aşamasındadır. Enerji sektöründeyim demenin moda olduğu bu günlerde, güneş enerjisinde de kısa zamanda çok para kazanılacağını düşünen ancak enerji sektörü ile herhangi bir bağı olmayan şirketlerin çok yüksek veya çok düşük fiyatlar verdiklerini gözlemlemekteyiz. 1.5 USD/Watt'lık bir anahtar teslim fiyatı (kristal panel ve sabit ayak) ile ortalama 1.500kWh/kW'lık bir performansı temel referans olarak alabilirsiniz. (İzmir ve güneyi için)


25 yıl üretim garantisi ne demek?
Normal koşullar altında artık dünya ortalama standartlarında ilk 10 yıl boyunca bir güneş panelin min %90, sonraki 15 yıl için de min %80 performans ile çalışacağı garanti edilmektedir. Yani nominal gücü 100W olan bir güneş paneli, 10 yıl sonra min 90W, 20 yıl sonra min 80W güce sahip olacaktır.


Her güneş paneli üreticisi sistem kurulumundan anlar mı?
Güneş elektriği sektöründe bundan 4-5 yıl önce uygulama şirketleri ile güneş paneli üreticileri arasında kalın bir çizgi vardı. Ancak son yıllarda güneş paneli fiyatlarının hızla düşmesi ve kar marjlarının çok azalması yüzünden birçok üretici proje işine de girmeye başladı. Bu firmaların birçoğu uygulama için taşeron şirketlerle anlaşmaktadır. Bilhassa yerel referans listesi önemli bir tercih sebebi olacaktır.


Ürünlerde hangi uluslararası belgeler önemli?
Güneş paneli teknolojisine ve hangi ülkede kurulum yapılacağına bağlı olarak farklı uluslararası sertifikalar verilmektedir. TÜV belgesi ve Türkiye'de üretilmiş paneller için TSE belgesi, ilk bakmanız ve talep etmeniz gereken sertifikalar olacaktır.


Güneş paneli seçerken nelere dikkat etmek lazım?
Bunun için en basit yaklaşım, güneş paneli üreticisinin en büyük 20 listesinin içinde olan bir marka olmasına dikkat edilmesi olacaktır. Kredi veren bankaların yaklaşımını da baz alabilirsiniz, yani en az 3 yıldır üretim yapıyor olması ve en az 100MW sahada çalışan uygulamaya sahip olması. Birçok güneş paneli firmasının battığı bu günlerde, firmanın mali durumuna da mutlaka dikkat etmelisiniz.


Güneş elektriği anahtar teslim fiyatları nedir?
Son zamanların en gündemde olan sorusuna tek ve basit bir cevap vermek mümkün değil. Projenin uygulanacağı yerin özellikleri (çatı, toprak zemin gibi) başta olmak üzere, kullanılacak ekipmanların kalitesi ve teknolojisi anahtar teslim fiyatları belirlemede temel unsurlar olacaktır. Ancak premium marka ürünlerle bugün 500kW gücündeki bir sistemi kristal güneş panelleri ile 750 bin USD+KDV'lik bir bedele kurmanın mümkün olduğunu söylemek doğru olacaktır.


 
 
İçeriğe dön | Ana menüye dön